شناسه : 11699
ش., 06/29/2019 - 14:07
نویسنده : adminkermanshah
به بهانه هفته حقوق بشر آمریکایی؛

کدام حقوق بشر؟(به قلم امیر آزادی)

در زمینه حقوق بشر،ایالات متحده خود را در جایگاه نمایندگی و حتی در مقام خواهان در عرصه بین المللی دانسته در حالی که فاقد حداقل صلاحیت های لازم است.

من تعجب می کنم آمریکایی ها خجالت نمی کشند اسم حقوق بشر را می آورند.هر کس دیگری در دنیا ادعا بکند طرفدار حقوق بشر است دولت مردان آمریکا نباید این ادعا را بکنند.

حضرت امام خامنه ای فرمانده معظم کل قوا(مدظله العالی)

 

به بهانه آغاز هفته حقوق بشر آمریکایی،مدیریت روابط عمومی و فضای مجازی سازمان بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه،مقاله ای تحت عنوان "کدام حقوق بشر؟" منتشر می کند.

 

کدام حقوق بشر؟

به قلم امیر آزادی

url_4.jpg

هیروشیما پس از بمباران اتمی توسط رژیم ایالات متحده

پس از پایان جنگ جهانی دوم و متعاقب آن تشکیل سازمان ملل متحد،یک پیمان بین المللی در مجمع عمومی این سازمان با عنوان اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب و در آن از حقوق اولیه انسان ها در سراسر جهان سخن گفته شد.پس از پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) و به تبع آن تشکیل حکومتی بر پایه قوانین و حقوق اسلامی،قانون اساسی نیز تدوین و نوشته شد که در آن حقوق انسانی هر فرد بیان گردید.مواردی همچون اصل دوم و سوم و بندهای آن،اصل چهاردهم و... به صراحت از حقوق انسانی هر فرد و کرامت آن سخن به میان آمده است.

اما حقوق بشر چیست؟باید دانست که حقوق بشر جزء اساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوقی است که هر فرد به‌طور ذاتی، فطری، به صِرف انسان بودن از آن بهره‌مند می‌شود.پس از جنگ جهانی دوم،کشورهای پیروز در جنگ،تمام نیروی خود را صرف تقویت قوای نظامی و ساخت تسلیحات به منظور برتری علیه سایر کشورهای دنیا قرار دادند.در این میان ایالات متحده از سایر کشورها سهم ویژه تری را دارا بود و به تدریج با ایجاد پایگاه های نظامی در نقاط مختلف دنیا،حمله های گاه و بی گاه به سایر کشورها برای به رخ کشیدن قدرت خود به دنیا،استثمار منابع طبیعی کشورها و به تبع آن بوجود آمدن فقر گسترده در آن مناطق،فروش سلاح به کشورهای جنگ افروز و دیکتاتور و ایجاد سلسله جنگ های نیابتی علیه ملت های مظلوم و ...تا امروز در حال نقض حقوق اولیه انسانی در حد گسترده آن است.

url_6.jpg

حال که کشوری با پشتوانه مردمی و رهبری مقتدر انقلاب خود را به پیروزی رسانده و با جانشین خلف بحق آن حضرت امام خامنه ای(حفظه الله) در حال ادامه مسیر است و شعار اصلی آن استکبار ستیزی و نفی قدرت طلبی و زور گویی در عرصه جهانی است،مسلما مشکل و سدی بزرگ در تحقق اهداف شوم کشورهای استعمارگر و در راس آنها آمریکا خواهد بود.همین امر باعث گردید تا ایالات متحده از آغاز تشکیل جمهوری اسلامی ایران،همیشه و حتی به بهانه های واهی،مدعی نقض حقوق بشر توسط ایران و اعمال فشار و تحریم برای به زانو درآوردن و از بین بردن جمهوری اسلامی بوده تا بتواند اینگونه و بدون هیچ سدی به اهداف پلید خود در عرصه بین المللی دست یابد. نمونه بارز بهانه جویی و بهانه تراشی آمریکا علیه ایران،مسئله هسته ای است.آمریکا بارها به بهانه سلاح های اتمی درصدد از بین بردن این فعالیت ها و متوقف کردن کشورمان با اعمال فشار و تحریم گسترده علیه مردم است.علیرغم اینکه سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها صلح آمیز بودن این اقدام جمهوری اسلامی ایران را تایید کرده اند و از آن مهم تر رهبر معظم انقلاب صریحا آن را نهی و حرام دانسته اند،اما باز شاهدیم که ایالات متحده ایران را متهم به غیر انسانی بودن این فعالیت می کند!جالب تر اینجاست کشوری که خود دارای صدها کلاهک هسته ای و موشک و بمب اتمی است و حتی اولین استفاده کننده از این سلاح های ضدبشری بوده،آیا شایستگی این گونه اظهار نظرها و قضاوت در مورد برنامه اتمی ایران را دارد؟آیا این کشور صلاحیت پاسداری از حقوق انسانی و بشری را داراست؟ این تنها گوشه ای از تضاد جالب عمل و رفتار آمریکاست.هر چند همانگونه هم که گفته شد این قضایا و ازین دست موارد تنها بهانه ای برای آمریکاست تا بتواند جمهوری اسلامی ایران که همچون مشکلی بزرگ علیه اهداف آمریکا در دنیاست را از میدان خارج کند. داستان به اینجا ختم نخواهد شد.کشوری که خود تاکنون بزرگترین ناقض حقوق انسانی و حتی حقوق اولیه(همانند حق حیات) بوده و هست،خود مدعی و طلبکار از سایر کشورهای دنیاست.

کافیست کمی تاریخ مطالعه شود تا حداقل هایی از این موارد اثبات گردد:

●حمله اتمی به دو شهر هیروشیما و ناکازاکی و کتار صد ها هزار انسان بی گناه و غیر نظامی

●حمایت همه جانبه سیاسی/تسلیحاتی از صدام برای کشتار کرد ها و و مردم عراق

●انهدام یک هواپیمای ایرباس غیر نظامی خطوط هوایی ایران توسط ناو وینسنس و کشته شدن بیش از 290 مسافر و خدمه پروازی

207984_553.jpg

20 دسامبر 1983 دونالد رامسفلد نماینده‌ی ویژه‌ی ریگان که بعد‌ها وزیر دفاع گردید در بغداد طی دیدار با صدام حسین به او اطمینان داد که امریکا سیاست دوستی با عراق را در پیش گرفته و از هر نوع حمایت از آن کشور دریغ نخواهد کرد.

 

●حمله به افغانستان به بهانه نابودی طالبان(گروه تروریستی که خود آمریکا آن را علیه شوروی به وجود آورد!)

●حمله به لیبی

●حمله به ویتنام

●حمله به صحرای طبس

●حمله به موگادیشو در سال ۱۹۹۳ میلادی

●حمله به پاناما

●ایجاد و حمایت از گروه های تروریستی

●حمله به عراق به بهانه سلاح های کشتار جمعی

●ارسال سلاح به کشورهای مرتجع عرب از جمله عربستان و امارات برای حمله به سایر کشورها و ایجاد جنگ های نیابتی علیه سایر ملل

●نابودی زیرساخت های اقتصادی و صنعتی کشورها در اثر حملات هوایی و جنگ ها

●حمایت همه جانبه سیاسی/نظامی از رژیم اشغالگر قدس برای کشتار بیشتر و نسل کشی

●ایجاد پایگاه های نظامی برای استعمار کشورها بصورت خاموش

●ورود به هندوراس علیه انقلاب این کشور و ورود به مکزیک برای کمک به دیکتاتور وقت برای سرکوب قیام مردمی مکزیک

●حمله به کره

●استقرار گسترده پایگاه های ارتش تروریستی ایالات متحده در سراسر جهان و خاورمیانه از جمله گروه تروریستی سازمان یافته سنتکام

3001101.jpg

موارد بالا تنها گوشه ای از نقض حقوق بشر بصورت پی در پی توسط ایالات متحده و متحدان آن است.برای درک بهتر موارد فوق الذکر بهتر است اصول بنیادین حقوق بین الملل را بیان کنیم:

این اصول عبارتند از :

۱-اصل عدم توسل به زور

۲-اصل حل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی

۳-اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورها

۴-اصل همکاری بین المللی

۵-اصل برابری حقوق وخودگردانی خلقها

۶-اصل برابری حاکمیت دولت ها

۷-اصل اصل اجرای صادقانه تعهدات بین المللی

۸-اصل تمامیت ارضی کشورها

۹-اصل خلل ناپذیری مرزها

۱۰- اصل احترام به حقوق بشر

با این بیان کاملا میتوان به این نکته می برد که بزرگترین ناقض حقوق بشر در دنیا کدام کشور است،کشوری که خود مدعی نقض حقوق بشر از جانب سایر کشورهاست(هر چند که این خود لفاظی بیش نیست برای نیل به اهدافی دیگر علیه آن کشورها) حال چنین کشوری خود را در جایگاه و مقام خواهان در عرصه بین المللی دانسته در حالی که فاقد حداقل صلاحیت های لازم است.

امیر آزادی،کارشناس فقه و حقوق اسلامی

دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید