رئیس دیوان عالی کشور: مردم باوری، احساس مسئولیت و تلاش مضاعف سرلوحه کار در دوره جدید قوه قضائیه است

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در جمع قضات استان کرمانشاه اظهار کرد: کار قضاوت با امور روزمره متفاوت است چرا که کار قضائی، احقاق حق و اجرای عدالت و توجه به حقوق مردم است.

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان،حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور در جمع قضات استان کرمانشاه با اشاره به شعار " تحول" در دوره جدید قوه قضائیه خاطرنشان ساخت به دنبال شعار تحول ریاست معظم قوه قضائیه که ناشی از شناخت خوب ایشان از دستگاه قضائی است چرا که سال‌ها در بدنه قوه قضائیه حضور داشته اند و شناخت کافی نسبت به مسائل و مشکلات دارند، آنچه سرلوحه کار در این دوره جدید است مردم باوری، احساس مسئولیت و تلاش مضاعف است.
رئیس دیوان عالی کشور افزود مردم باوری دارای معانی مختلفی از جمله حفظ کرامت مردم، توجه به خواست مردم و تسریع در کار آن‌ها است و به دنبال آن احساس مسئولیت بیشتر به تناسب حساسیت کار در دستگاه قضایی است که این حساسیت از هر جای دیگری بیشتر است و در نتیجه نیاز به تلاش مضاعف دارد که علاوه بر اجر معنوی تسریع در کار مردم هم به دنبال دارد.
ایشان یادآور شد: کار قضاوت با امور روزمره متفاوت است چرا که کار قضائی، احقاق حق و اجرای عدالت و توجه به حقوق مردم است؛ و از سوی دیگر، چون کار قضائی کاری است مقدس، بنابراین هر چه در این امور تلاش بیشتری صورت گیرد نزد پرودگار اجر بیشتری به دنبال خواهد داشت و از سوی دیگر سبب تسریع در کار مردم هم می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در ادامه سخنان خود با اشاره به حجم انبوه پرونده‌ها در دستگاه قضائی که نیاز به کار بیشتر دارد تاکید کرد نباید حجم انبوه پرونده‌ها سبب شود کار به درستی انجام نشود بلکه با برنامه ریزی، استفاده از اوقات فراغت و اصلاح روش‌ها و از سوی دیگر بهره گیری از فناوری‌های روز و روش‌های نوین در انجام کار تسریع بوجود آورد و در عین حال کار درست انجام شود.
ایشان ادامه داد وظیفه شرعی و قانونی ما صدور آراء متقن است و حجم زیاد پرونده‌ها نباید ما را از این وظیفه اصلی باز دارد؛ بنابراین با برنامه ریزی دقیق این بخش از کار باید بیش از سایر امور مورد توجه قرار گیرد.
رئیس دیوان عالی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به برخی نکات از جمله نگارش صحیح و سلیس آراء اشاره کرد و گفت استفاده از عبارات درست در انشاء رای می‌تواند زیبایی خاصی داشته باشد که نباید مورد غفلت قرار گیرد. علاوه بر زیبایی رای، با استفاده از دو عنصر استناد و استدلال آراء خود را متقن کنید.
ایشان افزود دادگاه‌های تجدید نظر به عنوان یک دادگاه عالی، امید مردم هستند و در صدور رای خود تمامی موارد اتقان را رعایت کنند. البته در کنار دادگاه‌های تجدیدنظر، رای دادگاه بدوی نیز باید به گونه‌ای باشد که مورد تایید دادگاه تجدید نظر قرار گیرد و اگر به اینجا رسیدیم نشان از نوعی اتقان در کل آراء محاکم یک مجموعه قضائی است و جای تبریک دارد.
رئیس دیوان عالی کشور با گریز به پرونده‌های ماده ۴۷۷ توصیه کرد در ارجاع این پرونده‌ها به دیوان عالی کشور دقت بیشتر صورت گیرد. اکنون چیزی حدود ۶ هزار پرونده با موضوع ماده ۴۷۷ به دیوان عالی کشور ارجاع داده شده است که اگر دقت بیشتر در کشور راجع به این سنخ از پرونده‌ها صورت گیرد این میزان کاهش قابل توجهی خواهد داشت.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در پایان سخنان خود با اشاره به دو رویداد مهم پیش روی جامعه اسلامی ایران یعنی ۲۲ بهمن ماه و نیز انتخابات پیش رو، این دو را بسیار مهم برشمرد و خاطرنشان ساخت ۲۲ بهمن امسال مصادف است با چهلمین روز شهادت سردار رشید ایران و جهان اسلام شهید قاسم سلیمانی که آن را از سال‌های گذشته متفاوت کرده است و حضور ما در راهپیمایی می‌تواند جواب محکمی به استکبار جهانی باشد.
ایشان با توصیه به کاندیداتور‌های مجلس شورای اسلامی تاکید کرد مبادا صحنه تبلیغات را صحنه اتهام افکنی قرار دهید. قوانین و مقررات انتخابات باید به درستی رعایت شود و دستگاه قضائی موظف است با متخلفینی که از مسیر قانونی خارج می‌شوند بدون اغماض برخورد کند. رعایت شئون دینی، اخلاقی و قانونی از دیگر توصیه‌های موکد رئیس دیوان عالی کشور به کاندیداتور‌های مجلس بود.
در ابتدای این مراسم توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه ضمن خیر مقدم و ارائه گزارشی از وضعیت دادگستری استان تاکید کرد همه همکاران ما در دادگستری استان کرمانشاه تلاش دارند مردم را اقناع کنند و اختلاف بین مردم را به مصالحه بکشانند و به قضات توصیه کرده ایم فاصله خود را با مردم کاهش دهند چرا که این مهم منجر به حذف فساد و واسطه گری می‌شود.
رئیس کل دادگستری افزود کاهش موجودی و کاهش ورودی پرونده‌ها از دیگر مهماتی است که در دستور دادگستری استان کرمانشاه قرار دارد و بر همین اساس توانسته ایم در یک دوره سه ماهه حدود ۸ هزار از موجودی پرونده‌ها را کاهش دهیم وبرای کاهش ورودی نیز با برنامه‌های پیشگیرانه و نیز ایجاد مصالحه در پرونده‌ها توانسته ایم پیشرفت چشمگیری داشته باشیم.
لازم به ذکر است هیات دیوان عالی کشور از روز شنبه مهمان دادگستری استان کرمانشاه بوده اند و تمامی محاکم استان را مورد بازرسی قرار داده اند. آنچه از گزارش این هیات بر می‌آید ارزیابی مثبت این هیات از مجموعه قضائی استان بوده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.